If you walk for 1.66min at a speed of 1.22m/s and then run for 1.66min at 3.05m/s along a straight track, what is the average velocity?

1 answer

analytical way:

total distance = 1.66*60*1.22 + 1.66*60*3.05 = 425.292m
total time = 1.66+1.66min = 199.2 sec

avg speed: 425.292m/199.2s = 2.135 m/s

easy way: equal times, so speed is average of 1.22 and 3.05 = 2.135 m/s