If you know that 4 of an item costs a certain amount, and you want to find out how much one costs, which operation will you use?(1 point) Responses addition addition division division parentheses parentheses multiplication

1 answer

To find out how much one item costs when 4 items cost a certain amount, you will use the operation of division.