To find out how many cans of pineapple chunks you can buy with $10, divide $10 by the price of one can of pineapple chunks.
$10 รท $2 = 5
Therefore, you can buy 5 cans of pineapple chunks with $10.
If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?
show work
1 answer