Ask a New Question
Search
If three dozen muffins cost $9, what is the cost per muffin? (1 point)
1 answer
Three dozen is equal to 3 x 12 = <<3*12=36>>36 muffins.
Therefore, the cost per muffin is $9 / 36 = $0.25. Answer: \boxed{0.25}.
Ask a New Question
or
answer this question
.