If the solubility of a gas in water is 1.22 g/L at 2.75 atm, what is its solubility (in g/L) at 1.0 atm?

A. 0.44 g/L
B. 3.97 g/L
C. 2.25 g/L
D. 3.36 g/L

I think the answer is C.. i did 2.75 x 1.0 = 2.75 / 1.22 = 2.25 but people say the answer is A... why?

i think the answer is c...i did 2.75 x 1.0 =

2 answers

The answer is A. Gas solubility is proportional to pressure.

solubility=1/2.75 * 1.22
that makes sense thank u!