h doesn't matter
KE = 1/2 mv^2 = (1/2)(0.02)(2) = 0.02J
all those words are just noise.
v is 2 m/s, much easier to read.
If the mass of a ball is 20g and h is 8m, calculate the kinetic energy when it has a velocity of 2ms raise to power minus 1
6 answers
If the mass of the ball is 20g and height is 8m, calculate the kinetic energy when it has a velocity of 2m/s *
Dudcut
Thanks guys
Ttyyyu
Ke -1/2mv^=(1/2)(0.02)(2)=0.02j.