Ask a New Question
Search
If the airplane is traveling at a velocity of 320 km/h to the north, how long will it take to reach its destination if that destination is 2300 km to the north?
1 answer
t=s/v=2300/320=7.1875 h
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
An airplane is traveling 725 m/s at 48.8° degrees north of west when a wind starts to blow. The velocity of the wind is 106.7
2 answers
An airplane is traveling in the direction 20degrees west of north at 700 km/hr. Find the component form of velocity of the
2 answers
An airplane is traveling v = 850 km/h in a direction 38.5° west of north (Fig. 3-34).
Figure 3-34. (a) Find the components of
2 answers
An airplane is traveling km/h in a direction 41.5 degrees west of north. (a) find the cmpopnets of the velocity in the northerly
1 answer
more similar questions