if pump A can empty a tank in 2 hours and pump B can empty the tank in 4 hours ,how long will they take to empty the tank if they run together
2 answers
They will take 1 hour to empty the tank if they run together.
A = (1 / 2 ) tank/hr
B = (1 / 4) tank/hr
A + B =1/'2 + 1/4 = 3/4 tank /hr
t hr (3 tank / 4 hr) = 1 tank
t = 4/3 hr
B = (1 / 4) tank/hr
A + B =1/'2 + 1/4 = 3/4 tank /hr
t hr (3 tank / 4 hr) = 1 tank
t = 4/3 hr