To calculate the profit per unit, you would subtract the production cost from the selling price:
$30 (selling price) - $20 (production cost) = $10 profit per unit
Therefore, you would be making a profit of $10 per unit sold.
If I’m able to sell the jeans at the higher end of the price range ($30) and my production costs are at the lower end ($20), how much profit would I be making per unit?
1 answer