if I weigh N on Earth and 5320 N on the surface of a planet, what is the acceleration due to gravity on that planet?

mg=702N
m=702/9.8=71.6 kg

mg=5320N
g=5320/71.6=74.3 m/s^2

1 answer

Earth -