10 is 1/5 of 50
so, it will take him 1/5 hour
If Dave drives t a steady speed of 50 miles per hour, how long will take him to drive 10 miles?
2 answers
d = r * t = 10.
50 * t = 10,
t = 1/5 = 0.2 h.
50 * t = 10,
t = 1/5 = 0.2 h.