If a resultant force of 15N acts on a body of mass 4kg for 4seconds.Calculate the change in momentum of the body

3 answers

F=ma, so a = 15/4 m/s^2

v=at, so v increases by 4 * 15/4 = 15 m/s

p=mv, so p changes by 4*15 = 60 kg-m/s
The answer surpose to be 60Ns (Newton Second), but why 60kgm/s
The reason is momentum is measured in kgms^-1
(Ns) is the S.I unit of impulse