The correct answer is:
b) 108,000 J
The formula for kinetic energy is:
KE = 1/2 x m x v^2
Where KE is the kinetic energy, m is the mass, and v is the velocity.
Plugging in the values:
KE = 1/2 x 120 kg x (30 m/s)^2
KE = 1/2 x 120 kg x 900 m^2/s^2
KE = 54,000 J
Therefore, the kinetic energy of the motorcyclist is 54,000 J.
If a motorcyclist has a mass of 120 kg and is biking down a road at a rate of 30 m/s, what is the kinetic energy?
a
216,000 J
b
108,000 J
c
54,000 J
d
1,800 J
1 answer