If a dozen pencils cost $1.35, what is the unit cost?(1 point)

Responses

$0.11
$0.11

$1.23
$1.23

$0.13
$0.13

$4.29

11 answers

$0.11
The equation y=6x+6 describes the relationship between quantities x and y. Are the quantities in a proportional relationship?(1 point)
Responses

Yes, because the graph of the equation is a straight line.
Yes, because the graph of the equation is a straight line.

Yes, because the graph of the equation passes through the origin.
Yes, because the graph of the equation passes through the origin.

No, because the graph of the equation is not a straight line.
No, because the graph of the equation is not a straight line.

No, because the graph of the equation does not pass through the origin.
No, because the graph of the equation is not a straight line.
Which two ratios form a proportion?(1 point)
Responses

12 and 841 half and 8 fourths

21 and 1682 over 1 and 16 eighths

12 and 421 half and 4 halves

21 and 48
21 and 48
Which two ratios form a proportion?(1 point)
Responses

1/2 and 8/4

2/1 and 16/8

1/2 and 4/2

2/1 and 4/8
1/2 and 4/2
Which linear equation represents a non-proportional relationship?(1 point)
Responses

y=x+3

y=4/5x

y=−3x

y=1.5x
y=x+3
In a second grade classroom, a student earns 25 stars for 5 compliments for good behavior. The teacher tracks the number of stars (y, vertical axis) and compliments (x, horizontal axis) on a graph. Which statements are correct? Choose more than 1 answer.(1 point)
Responses

Point (20, 100) represents earning 20 compliments.
Point (20, 100) represents earning 20 compliments.

Point (100, 20) represents earning 20 compliments.
Point (100, 20) represents earning 20 compliments.

Point (5, 1) represents the unit rate.
Point (5, 1) represents the unit rate.

Point (1, 5) represents the unit rate.
Point (1, 5) represents the unit rate.

Point (0, 50) represents the unit rate.
Point (0, 50) represents the unit rate.
Point (5, 1) represents the unit rate.
Point (20, 100) represents earning 20 compliments.
Similar Questions
  1. If a dozen pencils cost $1.35, what is the unit cost?(1 point)Responses $0.11 $0.11 $1.23 $1.23 $0.13 $0.13 $4.29
    1. answers icon 23 answers
    1. answers icon 9 answers
  2. Unit Rate from Tables and Equations Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the table to answer the question. Cost of Pencils
    1. answers icon 11 answers
  3. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
more similar questions