If a dozen pencils cost $1.35, what is the unit cost?(1 point)
Responses
$0.11
$0.11
$1.23
$1.23
$0.13
$0.13
$4.29
11 answers
$0.11
The equation y=6x+6 describes the relationship between quantities x and y. Are the quantities in a proportional relationship?(1 point)
Responses
Yes, because the graph of the equation is a straight line.
Yes, because the graph of the equation is a straight line.
Yes, because the graph of the equation passes through the origin.
Yes, because the graph of the equation passes through the origin.
No, because the graph of the equation is not a straight line.
No, because the graph of the equation is not a straight line.
No, because the graph of the equation does not pass through the origin.
Responses
Yes, because the graph of the equation is a straight line.
Yes, because the graph of the equation is a straight line.
Yes, because the graph of the equation passes through the origin.
Yes, because the graph of the equation passes through the origin.
No, because the graph of the equation is not a straight line.
No, because the graph of the equation is not a straight line.
No, because the graph of the equation does not pass through the origin.
No, because the graph of the equation is not a straight line.
Which two ratios form a proportion?(1 point)
Responses
12 and 841 half and 8 fourths
21 and 1682 over 1 and 16 eighths
12 and 421 half and 4 halves
21 and 48
Responses
12 and 841 half and 8 fourths
21 and 1682 over 1 and 16 eighths
12 and 421 half and 4 halves
21 and 48
21 and 48
Which two ratios form a proportion?(1 point)
Responses
1/2 and 8/4
2/1 and 16/8
1/2 and 4/2
2/1 and 4/8
Responses
1/2 and 8/4
2/1 and 16/8
1/2 and 4/2
2/1 and 4/8
1/2 and 4/2
Which linear equation represents a non-proportional relationship?(1 point)
Responses
y=x+3
y=4/5x
y=−3x
y=1.5x
Responses
y=x+3
y=4/5x
y=−3x
y=1.5x
y=x+3
In a second grade classroom, a student earns 25 stars for 5 compliments for good behavior. The teacher tracks the number of stars (y, vertical axis) and compliments (x, horizontal axis) on a graph. Which statements are correct? Choose more than 1 answer.(1 point)
Responses
Point (20, 100) represents earning 20 compliments.
Point (20, 100) represents earning 20 compliments.
Point (100, 20) represents earning 20 compliments.
Point (100, 20) represents earning 20 compliments.
Point (5, 1) represents the unit rate.
Point (5, 1) represents the unit rate.
Point (1, 5) represents the unit rate.
Point (1, 5) represents the unit rate.
Point (0, 50) represents the unit rate.
Point (0, 50) represents the unit rate.
Responses
Point (20, 100) represents earning 20 compliments.
Point (20, 100) represents earning 20 compliments.
Point (100, 20) represents earning 20 compliments.
Point (100, 20) represents earning 20 compliments.
Point (5, 1) represents the unit rate.
Point (5, 1) represents the unit rate.
Point (1, 5) represents the unit rate.
Point (1, 5) represents the unit rate.
Point (0, 50) represents the unit rate.
Point (0, 50) represents the unit rate.
Point (5, 1) represents the unit rate.
Point (20, 100) represents earning 20 compliments.
Point (20, 100) represents earning 20 compliments.