If a compressive force of 3.2×104N is exerted on the end of a 16cm long bone of cross-sectional area 4.4cm2 , by how much does it shorten? Use Ebone=1.5×1010N/m2, tensile strength of bone = 1.3×108N/m2.

1 answer

shorten length= F.l/A.E
= 3.2*10^4*16*10^2/4.4*10^-4*1.5*10^10
=7.75*10^-4 m = 0.775mm