If 5 pints of juice sold for $3.50, how many pints of juice will you get for $8.75?

1 answer

If 5 pints of juice sold for $3.50, then the price per pint of juice would be $3.50/5 = $<<3.50/5=0.70>>0.70.
Therefore, for $8.75, you would be able to get $8.75/$0.70 = <<8.75/0.7=12.5>>12.5 pints of juice. Answer: \boxed{12.5}.