You could buy 4 packages of 300 napkins for 1.69 * 4 = 6.76
Or you could by 3 packs of 300 napkins for 1.69 * 3 = 5.07. Then buy 2 packs of 100 for .89 * 2 = 1.78.
Which is the better buy?
If 300 napkins cost $1.69 and 100 napkins cost $.89, what is the least expensive cost for 1010 napkins?
1 answer