3 bananas cost 1.14
1 banana costs 1.14/3
5 bananas cost 5(1/14)/3 or 1.90
or
use simple ratio
x/1.14 = 5/3
x = 5(1.14)/3 , the same as above
if 3 bananas cost £1.14 how much will 5 of them cost? and how do ypu work it out?
1 answer