If 14 children represent 12.5% of the people attending a concert.How many people are attending the concert

1 answer

To find out how many people are attending the concert, we can set up a proportion using the information given:

14 children = 12.5% of total people attending
Let x be the total number of people attending the concert.

So, we can set up the proportion:
14/x = 12.5/100

Now, we can cross multiply to solve for x:
14 * 100 = 12.5x
1400 = 12.5x

Divide both sides by 12.5:
x = 1400 / 12.5
x = 112

Therefore, there are 112 people attending the concert.