Out of 100 students, 12% play golf.
Therefore, the number of students who play golf = 12% of 100 = 0.12 x 100 = 12 students.
if 100 students were questioned in this pie chart, how many play gold?
other 6%
Golf 12%
walk 47%
swim 18%
cycling 24$
1 answer