Identify the best deal from the following options.

A

 27 ounces of nacho chips for $3.51. 

B

 10 ounces of nacho chips for $1.30 

C

 18 ounces of nacho chips for $2.16

D

 25 ounces of nacho chips for $2.75

1 answer

To identify the best deal, we need to calculate the price per ounce for each option.

Option A:
27 ounces for $3.51
Price per ounce = $3.51 / 27 = $0.13 per ounce

Option B:
10 ounces for $1.30
Price per ounce = $1.30 / 10 = $0.13 per ounce

Option C:
18 ounces for $2.16
Price per ounce = $2.16 / 18 = $0.12 per ounce

Option D:
25 ounces for $2.75
Price per ounce = $2.75 / 25 = $0.11 per ounce

Now we can compare the price per ounce:

  • Option A: $0.13 per ounce
  • Option B: $0.13 per ounce
  • Option C: $0.12 per ounce
  • Option D: $0.11 per ounce

Best Deal: Option D at $0.11 per ounce is the best deal.