To identify the best deal, we need to calculate the price per ounce for each option.
Option A:
27 ounces for $3.51
Price per ounce = $3.51 / 27 = $0.13 per ounce
Option B:
10 ounces for $1.30
Price per ounce = $1.30 / 10 = $0.13 per ounce
Option C:
18 ounces for $2.16
Price per ounce = $2.16 / 18 = $0.12 per ounce
Option D:
25 ounces for $2.75
Price per ounce = $2.75 / 25 = $0.11 per ounce
Now we can compare the price per ounce:
- Option A: $0.13 per ounce
- Option B: $0.13 per ounce
- Option C: $0.12 per ounce
- Option D: $0.11 per ounce
Best Deal: Option D at $0.11 per ounce is the best deal.