Ian buys a two-gallon bottle of juice for $28.16. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?, On this question page, you will first be asked to convert units. Enter your answer in the provided input box and press the try button. If your answer is correct, it will be placed on the page and then another question and the answer area will appear below.

1 gallon, equals, 4 quarts
1 gallon=
4 quarts
1 quart, equals, 2 pints
1 quart=
2 pints
1 pint, equals, 2 cups
1 pint=
2 cups
1 cup, equals, 8 fluid ounces
1 cup=
8 fluid ounces
Before you try that problem, answer the question below.
How many fluid ounces of juice did Ian buy?

1 answer

To find out how many fluid ounces of juice Ian bought, we first need to convert gallons into fluid ounces.

  1. Convert gallons to quarts: \[ 1 \text{ gallon} = 4 \text{ quarts} \] Therefore, \[ 2 \text{ gallons} = 2 \times 4 = 8 \text{ quarts} \]

  2. Convert quarts to pints: \[ 1 \text{ quart} = 2 \text{ pints} \] Therefore, \[ 8 \text{ quarts} = 8 \times 2 = 16 \text{ pints} \]

  3. Convert pints to cups: \[ 1 \text{ pint} = 2 \text{ cups} \] Therefore, \[ 16 \text{ pints} = 16 \times 2 = 32 \text{ cups} \]

  4. Convert cups to fluid ounces: \[ 1 \text{ cup} = 8 \text{ fluid ounces} \] Therefore, \[ 32 \text{ cups} = 32 \times 8 = 256 \text{ fluid ounces} \]

So, Ian bought 256 fluid ounces of juice.