I used the guess and check method for solving this problem but would like to know how to set up the equation. A camp counselor buys granola bars and juice drinks for the campers. She decides to buy 3 times as many drinks as granola bars. Predict how many of each she can buy on a budget of $24. Granola bars are .45 and juice drinks are .65.

My answer is 10 granola bars and 30 drinks.

2 answers

agree
I did guess and check and would like to know how to set up an equation.