1 rotation = 2π(14) or 28π inches
In 1 minute he goes 280(28π) inches
= 7840π inches
In 1 hour he goes 60(7840π) inches
= 60(7840π)/12 feet
= 60(7840π)/(12*5280) miles
= appr 23.3 mph
sin(2π/3)
= sin 120°
= sin 60°
= √3/2 , from the standard 30°-60°-90° triangle
tan(3π/4)
= tan 135°
= -tan 45°
= -1
your Sin(2pi/3)+ tan(3pi/4)
= √3/2 - 1
= (√3 - 2)/2
I need to know how to solve this for my review questions. Thanks!
The wheel on a racing bike have a radius of 14 in. How fast is the cyclist traveling in mph if the wheels are turning at 280 revolutions per minute.
find the exact value of the expression.
Sin(2pi/3)+ tan(3pi/4)
1 answer