I need some help please.
Which is the better buy? Explain.
$1.49 for 3 ft.
$.69 for 18 in.
2 answers
18 in is half of 3 ft , so the price of 3 ft should be twice that of 18 in
1.49 / 3 = 0.50 per foot
.69/1.5 = 0.46 per foot
.69/1.5 = 0.46 per foot