I need some help please.

Which is the better buy? Explain.
$1.49 for 3 ft.
$.69 for 18 in.

2 answers

18 in is half of 3 ft , so the price of 3 ft should be twice that of 18 in
1.49 / 3 = 0.50 per foot
.69/1.5 = 0.46 per foot
Similar Questions
  1. Directions:Use your knowledge about Newton’s Laws of Motion to create an Explain Everything Presentation using the Explain
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 7 answers
  2. consider the molecules PF3 and PF5.b]is the PF3 molecule polar or is it nonpolar. explain C] on the basis of bonding principles,
    1. answers icon 3 answers
  3. How does a diagram convey information?a. it uses video to explain a concept b. it uses visuals to explain a concept c. it uses
    1. answers icon 2 answers
more similar questions