I need help with this question.

A car travels along a straight and level road at a constant speed of 6.2 m/s. Calculate how long (in seconds) it will take the car to travel a total distance of 262.4 miles along this road.

3 answers

Time = Distance/Speed

If you are going to use the speed in m/s, the distance must be in meters.

262.4 miles is 422.2 km or 422,200 m. I assume you know how to that conversion.

Time (in seconds) = 422,200/6.2 = ___

6.2 m/s is pretty slow for a car. A good marathon runner can run that fast.
First you have to convert the miles into meters.

There are 5280 feet in a mile, then there are 12 inches in a foot, then 2.54 centimeters in an inch and then 100 centimeters in a meter. So you should get ((262.4)(5280)(12)(2.54))/(100)= 422291.8656 meters.

Speed= distance/time
6.2 m/s = 422291.8656 meters/ T (s)
T (s) = 422291.8656 meters/ 6.2 m/s
T (s) = 6811.59123 seconds
Kyle's last step is incorrect. Note the decimal point error.
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. A car travels on a straight, level road.(a) Starting from rest, the car is going 34 ft/s (23 mi/h) at the end of 5.5 s. What is
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
  2. 1.A car travels down a straight, flat, level road. Initially, the car is traveling at 80.0 km/hr Northward . After traveling
    1. answers icon 0 answers
more similar questions