I have a question on fluids.

Water in a section 1.2m wide, 2m high. retained by sluice gate that can pivot about its base.
There is a retaining cable at the top of the gate. Determine tension in the retaining cable at the top of the gate when the depth of water is 1.8m. Density of water is 1020 kg/m3.

Is this to do with hydrostatic pressure?

So work out area of section: 1.2m x 2m = 2.4 m2

Then F = pAgh
= 1020 x 2.4 x 9.81 x 1.8
=43.23 kPa or NM