I don't know exactly how to start this question:

A sample gas contains 2.95 x 10e24 molecules. The sample is 21.0% oxygen. Calculate volume of oxygen in liters assuming oxygen has a density of 1.308 g/L.

Please help me how to do this. I have been stuck and still trying to figure this one out.

3 answers

figure moles of gas first; moles=2.95E24/avag number

then moles O2=molestotal*.21

then mass 02=molesO2*32grams/mole

then volume=massO2/density
Okay. Please check. If you can please show me how its done when you put it together. I have it scattered so I was a bit stuck when I tried to do each step. I know dimensional analysis allows the cross cancelling when you do it on paper and its hard to see whats cancelled in each step on the computer. Thank you so much.

2.95E24/6.02E23=4.90 mol (g)

(4.90mol O)(0.21 O)=1.029 mol O

2(15.9994)=31.9988 g/mol O:

(1.029 mol O)(31.9988 g/mol)=32.9267652g

31.9988g/1.308L=24.46 L
Why don't you put it together on paper so you can see what cancels?
Similar Questions
  1. A sample of C3H8 has 2.64 x 10^24 atoms.How many carbon atoms does the sample contain? What is the total mass of the sample? I
    1. answers icon 0 answers
  2. There was a sample of550 milligrams of a radioactive substance to start a study. Since then, the sample has decayed by 5.2% each
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  3. QUESTION 11Which of the following sampling methods is not a nonprobability sample? A)convenience sample B)quota sample
    1. answers icon 1 answer
more similar questions