I cant Figure this out...

Find each Unit Rate:

Four pounds of apples cost $1.96

and

Sal washed 5 cars in 50 mins

1 answer

Divide.

1.96 divided by 4 = how much one pound of apples costs

50 minutes divided by 5 = how much time (average) it takes to wash one car