H2SO4 + Ba(OH)2 ==> BaSO4 + 2H2O
mols H2SO4 = M x L = 8E-4. right.
Now find mol Ba(OH)2 titrated.
8E-4 mols H2SO4 x (1 mol Ba(OH)2/1 mol H2SO4) = 8E-4 mols Ba(OH)2.
M Ba(OH)2 = mols Ba(OH)2/L Ba(OH)2
M Ba(OH)2 = 8E-4/0.010L = ?
I am doing a titration lab and need help with a problem. (i used .100M H2SO4)(I used 10.0 ml of Ba(OH)2 solution and added 50.0 ml of distilled water making 60.0 ml total.)
1. Use the titration results to calculate the moles of H2SO4 that were used to reach the equivalence point.
I found my equivalence point to be 8mL. The molar amount of H2SO4 therefore is 8e-4 moles.
2. Use your titration results to calculate the molar concentration (molarity) of the Ba(OH)2 solution using the molar amount of H2SO4.
Please help with question 2.
1 answer