I.3 Unit prices with unit conversions

BMW
You have prizes to reveal!
Go to your game board.

A 16-cup container of laundry detergent costs $14.24. What is the price per quart?

$

1 answer

To find the price per quart, we need to convert the cups to quarts.

There are 4 cups in 1 quart.

So, 16 cups is equal to 16/4 = 4 quarts.

Now, let's divide the total cost of $14.24 by the number of quarts (4).

14.24 / 4 = $3.56

Therefore, the price per quart of laundry detergent is $3.56.
Similar Questions
  1. Unit Rates and Conversions Unit TestI LITERALLY CANT FIND A SINGLE PERSON TALKING ABOUT THIS TEST. I NEED ALL THE ANSWERS, VERY
    1. answers icon 2 answers
  2. please help me find the definition forunit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate.
    1. answers icon 14 answers
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions