To find the price per quart, we need to convert the cups to quarts.
There are 4 cups in 1 quart.
So, 16 cups is equal to 16/4 = 4 quarts.
Now, let's divide the total cost of $14.24 by the number of quarts (4).
14.24 / 4 = $3.56
Therefore, the price per quart of laundry detergent is $3.56.
I.3 Unit prices with unit conversions
BMW
You have prizes to reveal!
Go to your game board.
A 16-cup container of laundry detergent costs $14.24. What is the price per quart?
$
1 answer