work=force*distance=700*30=21000joules=21Kj*1cal/4.18KJ=5.02cal
candy bar=250cal
so 2percent of that energy can be a candy bar.
How much work does it take for the average person (Weight = 700 N) to climb a 10-story tall building (consider each story to be about 3 m)? What fraction is this of the energy in a typical candy bar? (Ecandy bar = 250 Calories and 1 Calorie = 4186 Joules)
1 answer