The force required to accelerate an object can be calculated using Newton's second law of motion, which states that force (F) equals mass (m) multiplied by acceleration (a).
F = m * a
Given:
mass (m) = 12 kg
acceleration (a) = 65 m/s^2
Plugging in the values, we get:
F = 12 kg * 65 m/s^2
= 780 N
Therefore, the force required to accelerate the 12 kg object by 65 m/s^2 is 780 Newtons.
How much force is required to accelerate a 12 kg object by 65 m/s2 meters per second squared (1point)
1 answer