To find the amount of aluminum oxide needed, we first need to calculate the molar mass of Al2O3 and Al:
Al2O3:
Al: 26.98 g/mol
O: 16.00 g/mol x 3 = 48.00 g/mol
Total molar mass = 26.98 g/mol + 48.00 g/mol = 74.98 g/mol
Al:
26.98 g/mol
Now we can calculate the amount of Al2O3 needed to produce 617 grams of Al:
Moles of Al = Mass/Molar mass
Moles of Al = 617 g / 26.98 g/mol = 22.86 mol Al
From the balanced chemical equation, we can see that 2 moles of Al2O3 produce 4 moles of Al. This means that 1 mole of Al2O3 produces 4/2 = 2 moles of Al.
Moles of Al2O3 needed = Moles of Al / 2 = 22.86 mol / 2 = 11.43 mol
Now we can calculate the mass of Al2O3 needed:
Mass of Al2O3 = Moles of Al2O3 x Molar mass of Al2O3
Mass of Al2O3 = 11.43 mol x 74.98 g/mol = 857.39 g
Since the reaction proceeds to 81.2% yield, we need to adjust the amount of Al2O3 needed:
Adjusted mass of Al2O3 needed = Mass of Al2O3 / Yield
Adjusted mass of Al2O3 needed = 857.39 g / 0.812 = 1055.90 g
Therefore, 1055.90 grams of aluminum oxide are needed to produce 617 grams of aluminum.
Next, we can calculate the amount of carbon needed using the stoichiometry of the reaction:
From the balanced chemical equation, 3 moles of C produce 4 moles of Al. This means that 1 mole of C produces 4/3 moles of Al.
Moles of C needed = Moles of Al x (3/4)
Moles of C needed = 22.86 mol x (3/4) = 17.15 mol
Now we can calculate the mass of carbon needed:
Mass of C = Moles of C x Molar mass of C
Mass of C = 17.15 mol x 12.01 g/mol = 205.62 g
Adjusted mass of C needed = Mass of C / Yield
Adjusted mass of C needed = 205.62 g / 0.812 = 253.12 g
Therefore, 253.12 grams of carbon are needed to produce 617 grams of aluminum.
How much aluminum oxide and carbon are needed to prepare 617 grams of Al if the reaction proceeds to 81.2% yield? The balanced chemical equation is 2Al2O3 (s) + 3C(s)->4Al(s)+3CO2.
1 answer