How many pounds of potting soil, which costs $0.04 per pound, should be mixed with 20 pounds of nutrient-rich soil, priced at $0.10 per pound, to make a mixture that can be sold for $0.06 per pound?
Thanks in advance!
1 answer
(p * .04) + (20 * .10) = (20 + p) * .06