How many moles of NH3 are in a flask with a volume of 60.8 L at a pressure of 73 kPa and a temperature of 250°C?

2 answers

n = PV / RT
P = 73 kPa
V = 60.8 L
T = 250+ 273 = 523 K
R = 8.314
n = 73 * 60.8 / (8.314* 523) = 1.02 mol
thank you so much i over thought this so much it made me go insane. :)