How many liters of water should be evaporated from 110 liters of a 12% saline solution so that the solution that remains is a 20% saline solution?

1 answer

The amount of salt stays the same

.20(110-x) = .12x
times 100
20(110-x) = 12x
2200 - 20x = 12x
2200 = 32x
x = 68.75