How large an average force is required to stop a 1400-kg car in 5.0 s if the car’s initial speed is 25 m/s?

1 answer

force = change in momentum/time = m a if m constant

Force * time = change in momentum

F * 5 = 1400 * 25

F = 1400 * 5 = 7000 Newtons