How do you solve this problem:

Jack brought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of mushroom pizza?

a. $1.50
b. $2.00
c. $3.00
d. $3.50

1 answer

this is same type of question you had in

http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1243260035

follow the same procedure PC and I suggested then.