how do you find the average cost per ounce of prepackaged items? and then convert to pounds?

I have four items total ounces of 400 and total cost of $23.73

2 answers

23.73 / 400 = $0.059 per ounce

1 pound = 16 ounces

400 / 16 = 25 pounds

0.059 * 25 = ? cost per pound
Oops -- stupid mistake!

0.059 * 16 = ____ cost per pound
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. The function gives the cost to manufacture x items.C(x) = 20,000 + 5x − x2 20,000 ; x = 20,000 Find the average cost per unit
    1. answers icon 0 answers
  2. Compare Proportions from Graphs & Equations Quick Check4 of 54 of 5 Items Question A candy store sells different types of candy
    1. answers icon 1 answer
  3. Compare Proportions from Graphs & Equations Quick Check4 of 54 of 5 Items Question A candy store sells different types of candy
    1. answers icon 1 answer
more similar questions