5.25 g/100 mL solution = 52.5 g/1000 mL solution.
mols NaOCl in 52.5 g = mols/molar mass = 52.5/74.5 = 0.705 mols/L = 0.705 M By the way, NaOCl is sodium HYPOchlorite. Sodium chlorite is NaClO2.
Household bleach is an aqueous solution that contains 5.25g of sodium chlorite, NaOCl (aq), per 100.0mL of solution. What is the molar concentration of sodium hypochlorite in bleach?
1 answer