Hostis sent a car company charges 45 dollars per day plus 40 cents per mile for a compact car, and gasoline costs 1.19 dollars per gallon. If the car gets 25 miles per gallon of gasoline, how many miles can the driver travel each day on a budget of 100 dollars

1 answer

cost per mile is 1.19/25 for gas
cost per mile is .40 for rental
cost per day is 45 for rental

if m miles per day, and a budget of $100/day

(1.19/25 + .4)m + 45 = 100
.4476m + 45 = 100
m = 122.88