HNO3 (g) + 4H2 (g) ---> NH3 (g) + 3H2O (g) deltaH = -637 kJ

Calculate the enthalpy change when one mole of hydrogen reacts; and What is the enthalpy change when 10.00 g of ammonia is made to react with excess of steam to form nitric acid and hydrogen gases?

1 answer

You can get chemistry help at selfmath . webs . com
Similar Questions
  1. given the following thermochemical equations:4B(s) + 3O2(g) -> 2B2O3(s) deltaH=-2509.1 kJ 2H2(g) + O2(g) -> 2H2O(l)
    1. answers icon 1 answer
  2. how to calculate delta h for the reaction2B(s)+3H2(g)arrow B2H6(g)given the following data: 2B(s)+3/2O2(g)arrowB2O3(s)
    1. answers icon 3 answers
  3. HNO3 (g) + 4H2 (g) ---> NH3 (g) + 3H2O (g) deltaH = -637 kJCalculate the enthalpy change when one mole of hydrogen reacts; and
    1. answers icon 2 answers
  4. HNO3 (g) + 4H2 (g) „³ NH3 (g) + 3H2O (g)deltaH = -637 kJCalculate the enthalpy change when one mole of hydrogen reacts and
    1. answers icon 1 answer
more similar questions