Hillary buys 3 pounds of Gala apples and some Granny Smith apples. Both kinds of apples cost $4.50 per pound. The total cost is $24.75. How many pounds of Granny Smith apples did Hillary buy? Write and solve an equation.
2 answers
(3 * 4.50) + 4.50x = 24.75
So 3×4.50=13.5 and then we are going to want to add another 4.50, that will equal to 24.75. So in answer with this question i have to say she bought 1 pound of apples of granny apples than she did gala apples. Hillary went to buy 1 pound of Granny apples and $4.50 worth of Granny apples.
Dont coppy my answer just skim it and change it into your own words thank you.
Dont coppy my answer just skim it and change it into your own words thank you.