Hi please help with this.

You will mix 5 ml of each 2M HCL and 2M NaOH solutions, calculate the concentration of NaCl formed in the new solution?

3 answers

moles HCl = M x L = 2 x 0.005.
moles NaOH = M x L = 2 x 0.005.
moles NaCl = moles HCl = moles NaOH
M NaCl = mols/L = 0.01mole/0.010 L = 1.0M
thank you for the help, one more question how did you get the volume for NaCl?
You had 5 mL of HCl and you added 5 mL of NaOH which makes 10 mL total volume and that is 0.010 L. The NaCl that was formed was formed IN this volume.