Hannah, a sales agent receives a commission of 10% on the first 20000 pesos, 8% on the second 20000 pesos, and 5% on all sales above 40000 pesos. How much was her commission if her total sales for the month amounted to 50000?

2 answers

20,000 * 0.1 = 2,000
20,000 * 0.08 = 1,600
10,000 * 0.05 = 500

Add.
4100