Hamburger sells for 3 pounds for $6. if alicia buys 10 pounds of hamburger , how much will she pay?
2 answers
Alicia will pay $60.
WRONG AGAIN!!!
$6 / 3 pounds = $x/ 10 pounds
6/3 = x/10
3x = 60
x = 20
$6 / 3 pounds = $x/ 10 pounds
6/3 = x/10
3x = 60
x = 20