Green Paint and white paint are to be mixed in the ratio 2:3.

a) how many litres of green paint are required to be mixed with 24 L of white?
b) how many litres of white paint are required to be mixed with 14 L of green?
c) how many litres of each colour are required to make a 30 L mixture and maintain the 2:3 ratio?

3 answers

2:3 = 16:24 = 14:21 = 12:18
Thanks :D
33 white 10 green