(A)
Let x be the number of Singapore stamps Glen has.
52% of his stamps are Singapore stamps, so 0.52 * 450 = x
x = 0.52 * 450
x = 234
Glen has 234 Singapore stamps.
(B)
Let y be the number of Malaysia stamps Glen has and z be the number of China stamps Glen has.
The ratio of the number of China stamps to the number of Malaysia stamps is 3:5, so z/y = 3/5
z = 3/5 * y
Since Glen has a total of 450 stamps:
x + y + z = 450
234 + y + 3/5y = 450
234 + 1.6y = 450
1.6y = 216
y = 135
Glen has 135 Malaysia stamps.
Therefore, the percentage of his stamps that are Malaysia stamps is:
(135/450) * 100% = 30%
Glen has 30% Malaysia stamps.
Glen has a total of 450 stamps for singapore, Malaysia and China. 52% of his stamps are Singapore stamps. The ratio of the number of China stamps to the number of Malaysia stamps is 3:5.
(A) How many Singapore stamps does Glen have?
(B) What percentage of his stamps are Malaysia stamps?
1 answer