given that the energy released per fissin of Uranium-235 nucleus is 200Mev, calculate the number of fissions and amount of energy available if 50g of Uranium-235 is completely fissioned

1 answer

50 g of U-235 is 50/235 = 0.2128 moles.
Multiply that by Avogadro's number for the number of atoms.
200 MeV = 200*10^6 eV*1.602*10^-19 J/eV
= 3.2*10^-11 J

E = 0.2128 moles*6.02^10^23 atoms/mole*3.2*10^-11 J/atom =
Similar Questions
    1. answers icon 0 answers
  1. Use the diagram to answer the question.An illustration shows a nuclear fission reaction in which a neutron hits a uranium
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the diagram to answer the question.An illustration shows a nuclear fission reaction in which a neutron hits a uranium
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the diagram to answer the question.An illustration shows a nuclear fission reaction in which a neutron hits a uranium
    1. answers icon 1 answer
more similar questions